Wszystkie przedwojenne egzemplarze cyklometrów Mariana Rejewskiego zostały zniszczone przed wybuchem II Wojny Światowej w celu uniknięcia przejęcia ich przez niemieckich najeźdźców.
Hal Evans, student Uniwersytetu w Cambridge, pracę nad rekonstrukcją cyklometru Mariana Rejewskiego rozpoczął w 2018 roku. Projekt był prowadzony w ramach pracy dyplomowej. To była pierwsza próba zbudowania w pełni funkcjonalnej repliki maszyny elektromechanicznej z lat trzydziestych XX wieku. Praca zakończyła się sukcesem.
– Ze względu na koszty i złożoność mechaniczną odtworzenia oryginalnej maszyny, wysiłki na rzecz stworzenia repliki były do tej pory oparte na tworzeniu oprogramowania, które symulowało działanie maszyny. Dla mnie była to okazja do odtworzenia ważnego fragmentu historii. To był zaszczyt pracować nad tak wyjątkowym projektem, który pozwolił mi połączyć trzy pasje historię, inżynierię i matematykę. – powiedział autor repliki.
– Polski wkład w prace nad złamaniem kodu Enigmy jest na pewno rzeczą znaną, jednakże nie nadaje mu się tak dużej rangi, na jaką zasługuje. Badając historię Rejewskiego i jego kolegów, chciałem dowiedzieć się więcej o ich przedsięwzięciach. Im głębiej sięgałem, tym więcej interesujących faktów odkrywałem. Polacy byli w rzeczywistości pierwszymi, którzy złamali szyfry Enigmy przed rozpoczęciem wojny, używając skomplikowanych metod matematycznych i specjalnie zbudowanych maszyn. Ich praca i wiedza okazały się bezcenne i położyły podwaliny pod późniejszy sukces aliantów w Bletchley Park. – dodał Evans.
Replika Hala Evansa znajduje się obecnie w King’s College w Cambridge.
Źródło zdjęć: Flickr
Artykuł został pierwotnie opublikowany w witrynie marian-rejewski.pl gromadzącej informacje dotyczące życia i dokonań Mariana Rejewskiego, a także promującej działania osób i instytucji na rzecz zachowania pamięci o tym wybitnym bydgoszczaninie.
Fundacja Zakłady Kórnickie otrzymała zgodę redakcji na umieszczenie tekstu w zasobach serwisu muma.edu.pl.