W książce pt. Lilavati, znanej kilku pokoleniom miłośników rozrywek matematycznych w Polsce, inż. Szczepan Jeleński przedstawiał grę-łamigłówkę Wieża Hanoi takimi słowami:
Należy posiadać 8 z drzewa lub twardego kartonu wyciętych krążków o zmniejszającej się stopniowo średnicy oraz trzy druciane prostopadle na desce przytwierdzone pręciki (lub drewniane laseczki); krążki winny mieć pośrodku otwory, przez które można je nanizać na jedną z laseczek tak, jak to wskazuje rysunek, formując tym sposobem jakby rodzaj wieży.
Zadanie polega na tem, by całą ową „wieżę” z laseczki A przenieść na laseczkę B, posługując się trzecią laseczką pomocniczą C. Przytem należy przestrzegać następujących warunków: 1 – jednorazowo przenieść można tylko jeden krążek; 2 – kłaść zdjęty krążek można albo na laseczkę, która jest zupełnie wolna, albo nakładać na krążek o większej średnicy. Nakładanie bowiem na jakiejkolwiek laseczce większego krążka na mniejszy — jest niedozwolone.
Niejednemu zapewne z czytelników zadanie, takiemi „obstawione” warunkami, wyda się na pierwszy rzut oka niewykonalnem. A jednak jest to tylko kwestja cierpliwości.
Tekst i ilustracja pochodzą z III wydania (1945 r.) książki Sz. Jeleńskiego pt. Lilavati, dostępnej w bibliotece cyfrowej Polona (domena publiczna).
W latach 70-tych XX w. drewniany model łamigłówki Wieża Hanoi można było kupić w kiosku z prasą codzienną. Później gra poszła trochę w zapomnienie.*
Podczas II Festiwalu Matematyki w Kórniku można było bawić się Przekładańcem**, czyli jakby odwróconą wersją łamigłówki-gry Wieża Hanoi – krążki tworzące wieżę przenosi się pomiędzy trzema lejami, czyli wgłębieniami (o pięciu poziomach, co można dostrzec na zdjęciu), a krążek o mniejszej średnicy zawsze musi znajdować się pod krążkiem o większej średnicy.
Uczestnicy zabawy zaczynali od wyzwania, które polegało na przeniesieniu trzech krążków z jednego leja do innego, korzystając z możliwości tymczasowego „przechowania” krążka w trzecim leju.
Powyższy rysunek pokazuje, że zadanie można wykonać w 7 krokach. Czy można szybciej?
Na co dzień w Przekładańca można bawić się, używając stosów monet lub … kart do gry.
Film pokazuje, że zadanie dla stosu pięciu kart można wykonać w 31 krokach. Czy można to zrobić szybciej?
Algorytm rozwiązujący problem wież Hanoi w wersji gry z palikami można zapisać tak
Przeniesienie krążka wykonujemy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Dopóki nie przeniesiemy stosu na miejsce docelowe, to na przemian wykonujemy dwie czynności:
(1) Przenosimy najmniejszy krążek na sąsiedni palik.
(2) Przenosimy drugi z dostępnych w tym momencie krążków na trzeci z palików.
* Łamigłówka Wieża Hanoi często jest używana na lekcjach czy wykładach z algorytmiki i programowania do ilustracji istoty algorytmów rekurencyjnych. Temu tematowi poświęcimy inny artykuł.
** W języku angielskim ta wersja gry nosi nazwę Tower of Ionah.