W dniu, w którym w Kórniku odbywał się Festiwal Matematyki, miało też miejsce podsumowanie I edycji Kreatywnego Konkursu Matematycznego MuMaK.
O kulisach powstawania zwycięskiej pracy konkursowej, czyli scenariusza gry miejskiej pt. „Matematyczne Katowice”, oraz o realizacji scenariusza, czy grze miejskiej, która odbyła się 24 października 2023 r., opowiadali jej autorzy, Aleksandra, Marianna, Tomasz, Grzegorz i Beniamin, reprezentujący IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach.
Na spotkaniu była też obecna pani Katarzyna Trajdos, nauczycielka matematyki i opiekunka w konkursie.
Celem gry pt. „Matematyczne Katowice”, oprócz dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji, było zdobywanie bezpośrednich doświadczeń w zakresie dostrzegania, przez pryzmat historii miasta, związków matematyki, zwłaszcza geometrii, z jego układem przestrzennym i perłami architektonicznymi oraz doskonalenie różnych sprawności (np. spostrzegawczości, samodzielności, wytrzymałości w wysiłku fizycznym).
Uczestnicy gry, spacerując w grupach ulicami miasta, rozwiązywali różnego rodzaju zagadki i zadania matematyczne o różnym poziomie trudności. Na przykład jedno z wyzwań matematycznych polegało na obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych, zawierających logarytmy. Nieprzypadkowo to zadanie umiejscowiono w pobliżu sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Celem było podkreślenie związków muzyki i matematyki, które da się przecież opisać w języku proporcji liczb naturalnych i zależności wyrazów ciągów arytmetycznych i geometrycznych, a w konsekwencji – logarytmów.
Innym zadaniem było zmierzenie odległości „od ostatniego drzewa na ul. Mariackiej przed kościołem Mariackim do schodów tego kościoła”. Jednostką miaru miała być uśredniona długość stopy danej grupy (autorzy zadania wcześniej wykonali odpowiednią liczbę prób, by dokonać „standaryzacji” jednostki, używając własnych stóp i zdecydowali, że wynik pomiaru uznają za poprawny, gdy błąd względny będzie nie większy od 15%).
Uczniowie efekty niektórych ze swych działań musieli dokumentować na zdjęciach – liczył się każdy punkt. Do sumy punktów za zadania (maksymalnie 42) były doliczane punkty za czas wykonania tych zadań. Ich liczba była funkcją czasu, wcześniej zdefiniowaną za pomocą tabeli wartości dla przedziałów czasu.
Najszybsza grupa pokonała całą trasę (ok. 10 km) w czasie 3 godzin i 29 minut.
Podczas swojej prezentacji zwycięzcy MuMaK‑a dzielili się swoją wiedzą na temat matematyki, jaką można „odczytać” z projektów architektonicznych budynków Biblioteki Śląskiej czy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Obecny na sali konferencyjnej Prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusz Grzybek, obecni na sali pomysłodawcy Konkursu, profesorowie i matematycy oraz dziennikarze z podziwem i uznaniem przysłuchiwali się ciekawej prezentacji młodzieży z Katowic.
Następnie był czas na składanie gratulacji, wręczenie nagród i wykonanie pamiątkowych zdjęć.
***
Dzień Festiwalu Matematyki był też okazją do ogłoszenia II edycji konkursu MuMaK.
Fundacja Zakłady Kórnickie serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej konkursu.