W sobotę 25 listopada 2023 w hali sportowej Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu OAZA w Kórniku odbyła się II edycja Festiwalu Matematyki.
Setki rodzin z dziećmi brały aktywny udział w interaktywnych zajęciach, które opracowali i przedstawiali, w rozrywkowej formie, pasjonaci Królowej nauk. Byli wśród nich studenci i absolwenci studiów matematycznych (zwłaszcza kierunku nauczycielskiego) i innych, młodzież ze szkół średnich oraz akademicy, którzy potrafią w przystępny sposób dzielić się swoją naukową pasją.
Poniższe zdjęcia dobrze ukazują atmosferę sobotniego wydarzenia.
Cóż to za widok! Uśmiechnięte dzieci, w różnym wieku, które z zainteresowaniem uczestniczą w zabawach i grach, zarówno wymagających współpracy w grupie (np. sieć sortująca), jak i indywidualnych, pokazach robotów, warsztatach (np. o wyobraźni przestrzennej) lub cierpliwie czekają na swoją kolej.
Odpowiedzialni za łamigłówkę Przekładaniec (będącą wersją słynnej Wieży Hanoi) mogli przekonać się na własne oczy, że z wyzwaniem przełożenia w odpowiedniej kolejności drewnianych krążków z jednego stosu na drugi stos (przy użyciu trzeciego), w ograniczonym do 2,5 minuty czasie, znakomicie poradziła sobie 5‑letnia Julia.
Były też propozycje dla starszych dzieci, np. laboratorium statystyczne, czy warsztaty o sztuczkach karcianych (i ich związku z binarnym kodowaniem informacji). Dla najmłodszych było miejsce, gdzie czekały na dzieci kolorowanki.
W tegorocznej edycji Festiwalu nowością były eksponaty, które Fundacja Zakłady Kórnickie zakupiła od muzeum Mathematikum w Giessen. Oprócz wspomnianego już Przekładańca, był to interaktywny stół ze światełkami (niełatwym wyzwaniem było włączyć wszystkie albo wyłączyć je wszystkie – przycisk obejmował swym działaniem trzy światełka!) oraz duży stół o sześciokątnym kształcie, gdzie przy sześciu stanowiskach udostępnione były drewniane puzzle (np. tangram) i inne łamigłówki.
Oczywiście nie zabrakło konkursów z nagrodami. Żadne z dzieci uczestniczących w Festiwalu nie wychodziło bez nagród: na podstawie dzienniczka z pieczątkami, poświadczającymi udział w zajęciach i sprostaniu różnym festiwalowych zmaganiom, dzieci otrzymywały różne rzeczowe nagrody (np. gry planszowe).
Bardzo dziękujemy Staroście Powiatu Poznańskiego, panu Janowi Grabkowskiemu, oraz Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, panu Markowi Woźniakowi, za objęcie patronatu honorowego nad wydarzeniem, a Poznańskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydziałowi Matematyki i Informatyki UAM za patronat merytoryczny i udostępnienie wystawy plakatów ukazujących zastosowania matematyki w przeróżnych dziedzinach nauki i techniki.
Dziękujemy także naszym partnerom:
• Powiatowi Poznańskiemu
• Fundacji Lotto
• projektowi Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030
• Fundacji PKO Banku Polskiego.
Serdecznie dziękujemy Kórnickiemu Centrum Rekreacji i Sportu OAZA, które gościło nas w swoich progach, a także ufundowało nagrody główne w konkursie, które będą cieszyć zwycięzców aż przez sześć miesięcy!
Dziękujemy Białej Damie, która zaszczyciła nas swoją obecnością i raczyła nas pysznymi jabłkami, a na pamiątkę rozdawała zakładki do książek, które starszych uczestników z pewnością zachęcą do udziału konkursach: Matematyczny Kalendarz Adwentowy oraz MuMaK!
Szczególne podziękowania należą się Agencji HANDS, która zorganizowała całe wydarzenie od strony technicznej dbając o najdrobniejsze nawet szczegóły!
***
Gdyby chcieć podsumować Festiwal jednym zdaniem, to mogłoby mieć formę pytania: Kto powiedział, że matematyka nie może być widowiskowa?
Pomysłodawcy Festiwalu mają przekonanie, że takie wydarzenie może istotnie przyczynić się do rozbudzenia wśród uczestników zainteresowania matematyką. Doświadczenia zdobyte w czasie Festiwalu będą z kolei podstawą do opracowania innych działań, które uświadomią dzieciom podtekst matematyczny intelektualnych gier i zabaw. Ostatecznie celem jest rozbudzenie u dzieci motywacji do uczenia się matematyki (zdobywania wiedzy).