Wiedeńskie prywatne muzeum Erlebnis Mathematik działa od września 2018 roku. Faza projektowania zaczęła się dwa lata wcześniej, gdy podjęto decyzję, by mieściło się na poddaszu. Przewodniczką po obiekcie jest dr Gerlinde Faustmann, emerytowana nauczycielka matematyki, która jest autorką pomysłu stworzenia muzeum.
„Mam nadzieję, że dzięki niemu więcej osób będzie mogło cieszyć się matematyką – i że zwiedzający po prostu przestaną się jej obawiać. Nikt nie będzie tutaj odpytywany z rachunków, ani nie będzie pisać sprawdzianów” – te słowa dr Faustmann można znaleźć w jednym z artykułów w prasie lokalnej.
W logo obiektu jakby wpisana jest spirala logarytmiczna, a w zapisie nazwy muzeum zamiast liter e, a i t pojawiają greckie litery ε, α i τ, powszechnie używane w matematyce: εrlebnis Mατhematik.
W głównej części obiektu odnajdziemy dużą planszę przedstawiającą historyczny rozwój pojęcia liczby i metod rachunkowych. W muzeum swoje miejsce znalazły różne przyrządy matematyczne (np. suwaki logarytmiczne) oraz mechaniczne maszyny liczące i kalkulatory. Szczególną atrakcją dla zwiedzających jest mały, kieszonkowych rozmiarów, mechaniczny kalkulator, zaprojektowany w połowie XX wieku przez austriackiego inżyniera przez Curta Herzstarka. (Te przyrządy były na zachodzie Europy powszechnie używane np. do obliczeń geodezycjnych, dopóki nie zostały zastąpione kalkulatorami elektronicznymi w latach 70.)
Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny lub trafiły do muzeum jako darowizny od prywatnych kolekcjonerów.
Odwiedzający mogą „dotknąć” matematyki: wiązać sznurki – tworzyć węzły przedstawiające liczby (matematyka Inków), spacerować mostami Królewca, układać kwadraty magiczne i odkrywać tajemnice pałeczek Nepera. To tylko niektóre z przykładów.
W kąciku-czytelni zainteresowani mogą korzystać z biblioteki, w której zgromadzono książki dotyczące najróżniejszych aspektów matematyki, ale też książki o matematyce i sztuce. Kilkukrotnie w roku wygłaszane są wykłady popularnonaukowe.
W 2023 roku opracowano publikację, w której znajdziemy teksty tych wykładów. Jest dostępna do pobrania na stronie internetowej. Natomiast na blogu można przeczytać streszczenie i obejrzeć ilustracje z wykładu dr Faustman na temat stołów obliczeniowych (abaków).
Wstęp do tego prywatnego muzeum matematyki jest bezpłatny. Najlepiej umawiać wizyty droga mailową: erlebnis-mathematik@gmx.at.
***
W lutym 2020 roku Erlebnis Mathematik był prezentowany w lokalnej telewizji SchauTV.
Z tego reportażu pochodzą poniższe kadry:
Całość (kilkuminutowy zapis wideo) jest dostępny na stronie internetowej telewizji.
O wiedeńskim muzeum matematyki dowiedziałem się od dr Steli Segev, w czasie konferencji 8th International Conference on the History of Mathematics Education (ICHME) zorganizowanej przez Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN w Warszawie we wrześniu 2024 roku.